Με συγκομιδή 12 μεταλλίων επέστρεψε στην Ελλάδα η Παραολυμπιακή Αποστολή από τους αγώνες του Λονδίνου. Παρά το γεγονός ότι συγκριτικά με την προηγούμενη συμμετοχή στους αγώνες του Πεκίνου τα μετάλλια ήταν κατά 12 λιγότερα μας πρόσφεραν για ακόμα μία φορά πολλές συγκινήσεις και ελπίδα για το μέλλον. H Ελλάδα ήρθε στην 44η θέση στην τελική κατάταξη μεταλλίων στο σύνολο των 166 χωρών που συμμετείχαν. Οι Παραολυμπιακοί αγώνες του Λονδίνου πρόσφεραν την ευκαιρία στους αθλητές μας να δείξουν τον καλύτερο τους εαυτό σε ένα ένθερμο φίλαθλο κοινό που κατέκλεισε τα στάδια που διεξήχθησαν οι αγώνες. Αρχηγός αποστολής της Ελληνικής ομάδας ήταν ο Γιώργος Φουντουλάκης, πρόεδρος της Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρίες και της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής. Από την πλευρά της Ε.Α.ΟΜ.ΑμεΑ στους Παραολυμπιακούς αγώνες του Λονδίνου παρέστησαν τα μέλη του Δ.Σ. Μαρία Αβραμίδη Ά Αντιπρόεδρος, Κυριάκος Καλπακίδης ΒΆντιπρόεδρος, Πάρις Επιτροπάκης Ειδικός Γραμματέας, Γεωργία Ζωγράφου Αναπληρώτρια Ταμίας και Κωνσταντινιά Σωτηριάδη Υπεύθυνη Δημοσίων Σχέσεων. Σε ότι αφορά τη διοργάνωση και τις θέσεις που κατέλαβαν οι αθλητές μας: Την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν στο άθλημα του Boccia οι Γρηγόρης Πολυχρονίδης, Νικόλαος Πανανός, Μαρία-Ελένη Κορδαλή στην κατηγορία ζευγάρια BC3 Μικτό. Την 2η θέση και το Αργυρό μετάλλιο κατέκτησαν στον στίβο ο Πασχάλης Σταθελάκος στην κατηγορία Δίσκος Ανδρών F40, στην Κολύμβηση ο Αριστείδης Μακροδημήτρης στην κατηγορία 50m Ύπτιο Ανδρών S2 και ο Χρήστος Ταμπαξής στην κατηγορία 50m Ύπτιο Ανδρών S1. Την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν στην Κολύμβηση οι Αριστείδης Μακροδημήτρης στα 100m Ελεύθερο Ανδρών S2, και 50m Ελεύθερο Ανδρών S2, και Χαράλαμπος Ταϊγανίδης στα 100m Ύπτιο Ανδρών S13. Στον Στίβο, το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι: Αλεξάνδρα Δήμογλου στα 400m Γυναικών Τ13, Ανθή Καραγιάννη στο μήκος Γυναικών Τ13, Πασχάλης Σταθελάκος στη σφαίρα Ανδρών F40 και Μάνωλης Στεφανουδάκης στο ακόντιο Ανδρών F54/55/56. Στην Άρση Βαρών σε πάγκο το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Παύλος Μάμαλος στην κατηγορία -90kg.