Πάνω από 750 δρομείς συμμετείχαν στον 1ο Μίνι Μαραθώνιο Γύρο Σπετσών αψηφώντας τον βροχερό καιρό και το τσουχτερό κρύο. Ο αγώνας που πραγματοποιήθηκε στο πανέμορφο νησί του Αργοσαρωνικού έγινε υπό την αιγίδα του Δήμου Σπετσών καθώς και του Υπουργείου Υγείας και Αλληλεγγύης φιλοδοξεί να αποτελέσει ένα ακόμη ετήσιο ραντεβού φθινοπωρινών αποδράσεων στον Σαρωνικό. Στις δύο διαδρομές, των 26 χιλιομέτρων, που ήταν ο Πλήρης Φυσιολατρικός Γύρος του Νησιού, και των 5 χλμ., του Fun Run Ιστορικού Γύρου της Πόλης, αρχάριοι και έμπειροι αθλητές έζησαν μια μοναδική εμπειρία. Συγκινητική ήταν μάλιστα και η προσπάθεια του αργυρού παραολυμπιονίκη στην κολύμβηση Αλέξανδρου Ταξιλδάρη, που έτρεξε τη διαδρομή των 26 χλμ. με ειδικό handybike. Η αφετηρία και ο τερματισμός των δύο διαδρομών έγιναν μπροστά από το εμβληματικό ξενοδοχείο «Poseidonion Grand Hotel», το οποίο ως Χορηγός Φιλοξενίας, αποτέλεσε το επίκεντρο των αγώνων, ενώ ο αγώνας είχε τη στήριξη του Δήμου Σπετσών και των περισσότερων από 100 Σπετσιωτών εθελοντών. Στη διαδρομή των 26 χλμ., πρώτος τερμάτισε στους Άνδρες ο δημοσιογράφος και μαραθωνοδρόμος Γιάννης Παπαδόπουλος, με χρόνο 1 ώρα, 31 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα, και στις Γυναίκες η Λουκία Λου-κοπούλου, με χρόνο 1 ώρα, 53 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα. Στις δύο διαδρομές, των 26 χιλιομέτρων που ήταν ο Πλήρης Φυσιολατρικός Γύρος του Νησιού, και των 5 χλμ., του Fun Run Ιστορικού Γύρου της Πόλης, πάνω από 750 αρχάριοι και έμπειροι αθλητές έζησαν μια μοναδική εμπειρία. Στη διαδρομή των 5 χλμ., πρώτος τερμάτισε στους Άνδρες ο πρωταθλητής Ελλάδας στις μεσαίες αποστάσεις Κώστας Νακόπουλος, με χρόνο 16 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα, και η Αγγελική Ραφτάκη στις Γυναίκες, με χρόνο 21 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα. Παράλληλα με τον Αγώνα και στο πλαίσιο του προγράμματος «Το Ποδήλατο στη Ζωή μας», ο υφυπουργός Υγείας Χρήστος Αηδόνης παρέδωσε ποδήλατα στους εθελοντές, στους δημότες των Σπετσών αλλά και στους νικητές του Spetses Μίπ Marathon. Σημαντική συμβολή στην επιτυχία του αγώνα είχαν ο χρυσός χορηγός του αγώνα, η ING, η οποία στηρίζει σχετικές διοργανώσεις σε ολόκληρο τον κόσμο, όπως οι μαραθώνιοι σε Νέα Υόρκη, Μαϊάμι και Λουξεμβούργο, καθώς και το Armani Code Sport, το νέο άρωμα του Armani, και η Biotherm.